POSZERZANIE WIDZIALNOŚCI
Dr Magdalena RABIZO-BIREK, Uniwersytet Rzeszowski
Jacek NOWAK, prezes Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych
Z potrzeby serca miłośników sztuki pierwszy album zatytułowany Sztuka Podkarpacia w zamierzeniu pomysłodawców i wydawców – Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych z siedzibą w Rzeszowie – ma zapoczątkować dłuższą serię wydawnictw, które będą dokumentować twórczość artystów Podkarpacia, stanowić jej przekrojową prezentację oraz promować ją wśród mieszkańców regionu, w innych miejscach Polski i poza jej granicami. Jest to pierwsze tak szeroko zakrojone wydawnictwo o współczesnej sztuce Podkarpacia. Inicjatywa zrodzona z potrzeby serca miłośników sztuki z Podkarpackiej Zachęty, okazała się bardzo potrzebna, oczekiwana i spotkała się z życzliwością twórców, Którzy użyczyli swoich prac i pomogli autorom tekstów w zebraniu potrzebnych materiałów biograficznych.
Mamy nadzieję, że album spotka się z zainteresowaniem tutejszego środowiska kulturalnego, a także odwiedzających region turystów i gości.
Członkowie Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych chcieli, by album odzwierciedlał charakter życia artystycznego w regionie, był podobny na przykład do sali ekspozycyjnej regionalnego konkursu „Obraz, grafika, rysunek, rzeźba roku”. W pierwszym albumie poświęciliśmy więcej miejsca nestorom oraz przedstawicielom starszego i średniego pokolenia artystów. Ważne dla autorów albumu było także , by objąć uwagą artystów z całego obszaru Podkarpacia. Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych planuje kolejne inicjatywy, propagujące sztukę naszego regionu.
Ma być to między innymi duża ekspozycja i aukcja współczesnej sztuki Podkarpacia. Nade wszystko marzymy o stworzeniu na Podkarpaciu niezwykle potrzebnej kolekcji bądź muzeum prezentującego współczesną sztukę regionu, której częścią będą zbiory Zachęty.
Album Sztuka Podkarpacia prezentuje sylwetki pięćdziesięciu jeden żyjących artystek i artystów tego regionu, specjalizujących się w różnych dziedzinach sztuk plastycznych. Są tu malarze, graficy, rzeźbiarze, rysownicy, autorzy instalacji, artyści tkaniny, ceramiki i szkła. W wielu przypadkach uprawiają jednocześnie kilka dziedzin sztuki .
Twórcy są prezentowani trzema pracami pochodzącymi z różnych okresów; są tu zatem dzieła najnowsze, tworzące spójną całość, ale są także zestawy przekrojowe, prace uważane za najlepsze i reprezentatywne dla charakteru dzieł danego artysty.
Towarzyszą im biogramy oraz szkice krytyczne, piszących od wielu lat o współczesnej sztuce Podkarpacia, krytyków i historyków sztuki : Jacka Kawałka, Magdaleny Rabizo-Birek i Piotra Rędziniaka.
Opracowanie graficzne i komputerowe albumu: Jacek i Szymon Nowak. Publikację wzbogaca płyta CD zawierająca rozmowy z artystami, zrealizowane przez dziennikarzy RozgłośniP olskiego Radia w Rzeszowie: Grażynę Bochenek, Romana Adamskiego, Marka Cynkara, Adama Głaczyńskiego, Renatę Machnik, Irenę Markowicz, Bernadetę Szczyptę i Krystynę Turek. Wywiady zostały zrealizowane w pracowniach artystów.
Najwyższa pora dostrzec, że ważnym atutem Podkarpacia są nie tylko piękna przyroda i zabytki, schludne, zadbane wsie i miasta, ale także interesująca, bogata, różnorodna sztuka, tworzona przez współczesnych artystów, doceniana przez jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, prezentowana na zbiorowych i indywidualnych wystawach sztuki w wielu miastach w Polsce i na świecie. Środowisko artystyczne regionu sukcesywnie się rozrasta i wzmacnia potencjał twórczy, do czego przyczyniają się cztery średnie szkoły plastyczne: najstarsze, o znakomitych tradycjach – Liceum Plastyczne w Jarosławiu, a także młodsze stażem szkoły w Rzeszowie, Krośnie i w Lesku. Ważną rolę od kilkunastu lat odgrywa także dynamicznie rozwijający się Wydział sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego i inne wyższe szkoły regionu kształcące umiejętności artystyczne. Te czynniki, obok sentymentu do miejsca urodzenia i pochodzenia (większość bohaterów albumu nie tylko mieszka, ale i pochodzi z Podkarpacia), sprawiają, że coraz więcej utalentowanych młodych twórców decyduje się tutaj osiąść i tworzyć.
Bohaterowie albumu, artyści z naszego miasta i regionów podczas promocyjnego spotkania10 lutego 2011 w klubie Zodiak. Witał ich serdecznie i zapraszał do stałej obecności tutaj Edward Słupek, prezes mieszkaniowej Spółdzielni Zodiak, która jest właścicielem klubu. Z prawej strony siedzi Jan Maternicki, artysta malarz, brat Bogumiły, żony Zdzisława Krygowskiego, artysty malarza z linii futomsko-harckiej Kazimierza.
Rozmowa z Jackiem Nowakiem, prezesem Podkarpackiej Zachęty i Adamem Głaczyńskim, dziennikarzem Polskiego Radia Rzeszów na temat albumu „Sztuka Podkarpacia” (2011-02-24).